Nawozy

Nawozy – zastosowanie

Nawozy mają na celu jakościową poprawę wzrostu roślin. Dostarczają uprawianym przez nas roślinom makro i mikroelementów takich jak azot, fosfor, potas, wapń, cynk, miedź, żelazo itp. Wszystkie te składniki, nazywane inaczej nawozami mają ogromny wpływ na wzrost i jakość w końcowym etapie upraw poprzez wzbogacanie gleby, poprawiając jednocześnie jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Rodzaje nawozów

Wśród nawozów wyróżniamy kompost, gnojówkę, gnojowicę, obornik, biohumus, pomiot ptasi, guano. Wszystkie wymienione nawozy zawierają azot, potas, fosfor, wapń. Nawóz każdemu z nas kojarzy się przede wszystkim z kompostem, do którego produkcji wykorzystuje się liście, trawę, gałęzie drzew i krzewów, a także uboczne produkty przemysłu rolno-spożywczego. Biohumus wytwarzany jest w związku z rozkładem masy organicznej przez mikroorganizmy i dżdżownice. Nawóz ten bogaty jest w próchnicę i inne niezbędne składniki odżywcze w ilości porównywalnej do kompostu. Gnojowica, gnojówka i obornik powstają podczas chowu zwierząt gospodarskich. Charakteryzują się dużą zawartością wody, przez co zaliczane są do nawozów płynnych. Składniki odżywcze są łatwo przyswajalne dla roślin. W przypadku obornika azot przekształcany jest początkowo w glebie do formy mineralnej, aby ostatecznie był przyswajalny przez rośliny. Pomiot ptasi i guano to nawozy powstające z odchodów z ferm kurzych oraz ptaków morskich. Są bardzo bogate w mikro i makro elementy, dlatego należy zachować ostrożność w dawkowaniu, w przeciwieństwie do kompostu, czy biohumusu, gdzie przenawożenie jest mniej prawdopodobne.

Szerokie oferty nawozów

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór nawozów, zarówno naturalnych, jak i organicznych. Większość produktów, które oferują producenci ma podobny do siebie skład. Zróżnicowanie polega przeważnie na ilościowym zawarciu danych składników pokarmowych, zapewniających komfort wzrostu roślinom. Kluczem do sukcesu jest dobranie dla danej rośliny odpowiedniego składu nawozu. Na szczęście nie musimy martwić się jak wykonać kompostownik, gdzie go umiejscowić, skąd wziąć wszystkie niezbędne składowe kompostu, a do tego jakie proporcje substancji odżywczych dobrać, aby uzyskać wartościowy nawóz. Oferty gotowych nawozów są w sprzedaży naprawdę różnorodne i precyzyjnie skomponowane.