Rodzaje nawozów i ich zastosowanie

Obecnie uprawa roślin jest bardzo skomplikowana i wymaga stosowania różnych środków chemicznych, które są w stanie zwalczyć szkodniki różnego rodzaju, jak również zapewnić wzrost roślin najwyższym poziomie. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych rodzajów nawozów oraz informacji na temat tego, jak stosować nawozy.

Po co stosuje się nawozy?

Dzięki zastosowaniu nawozów można zbierać rośliny i owoce przez o wiele dłuższy czas, niż wyglądałoby to w środowisku naturalnym. Nawozy pozwalają na uzupełnienie mikro oraz makroelementów. Nawozy mogą więc pełnić wiele różnych funkcji, wśród których wymienić należy: poprawianie wchłaniania składników odżywczych, uzupełnienie składników odżywczych, poprawienie stanu gleby, przeciwdziałanie chorobom roślin, zwiększanie ilości chlorofilu w roślinach czy też zwiększanie odporności roślin. Jak widać nawozy, mają bardzo szerokie zastosowanie, w zależności od użytego nawozu.

Nawozy według zastosowania

Niektóre nawozy dostępne na rynku są uniwersalne, ale w większości przypadków zaleca się stosować specjalistyczne wersje nawozów.
– do róż – nawozy te powinny być stosowane od kwietnia do końca sierpnia. Sprawiają one, że rośliny lepiej rosną i są mniej podatne na ataki szkodników
– do trawników – jeśli chodzi o trawę, to najczęściej są to nawozy granulowane, które poprawiają kolor trawnika oraz jego gęstość.
– do iglaków – pierwsze nawożenie po zimie powinno zawierać dużą dawkę azotu. Trzeba pamiętać, że iglaki bardzo długo przyswają nawozy z gleby. Im bliżej jesieni tym porcje nawozu powinny być mniejsze.

Pod kątem składu chemicznego

Jest to najważniejszy podział nawozów, ponieważ w zależności od środka chemicznego nawozy inaczej działają na rośliny:

  • azot – środek ten pobudza rośliny do wzrostu i przyspiesza rozwój chlorofilu. Dzięki temu rośliny generują o wiele większe plony. Stosowane powinny być zwłaszcza wiosną oraz latem.
  • potas – zadaniem potasu jest regulacja gospodarki wodnej oraz asymilacja CO2. Nawozy, które zawierają dużą ilość potasu, stosowane są wtenczas, gdy roślina choruje bądź też jest osłabiona
  • fosfor – substancja ta doskonale wpływa na rozwój korzeni. Duża ilość fosforu przyspiesza proces drewnienia tkanek. Nawozy zawierające dużą ilość fosforu powinny być stosowane dla nowo posadzonych roślin.